Politika

Jaké nevýhody mají levné elektrocentrály

Jen málokdo je nadšen, když mu přijdou účty za elektřinu. A problém je, že není tak snadné je snížit, neboť ji potřebujeme k našemu každodennímu životu. Koneckonců, právě ona nám pohání ledničku a mrazák, počítač, televizi, nejrůznější kuchyňské i jiné přístroje, nabíjíme s ní mobilní telefony.

Je tedy jen pochopitelné, že i zde lidé hledají způsob, jak ušetřit. A jedním z nich je koupě vlastní domácí elektrárny, která nám bude vyrábět proud. To bude znamenat konec veškerým účtům za elektřinu.

elektrina1

Samozřejmě však za ni nechceme platit horentní sumy. Proto sháníme levné elektrocentrály, doufaje, že tím skutečně ušetříme peníze. Je tomu ale skutečně tak?

V první řadě e potřeba si říci, že ani v tomto případě nebudeme mít elektřinu zadarmo. I elektrocentrála totiž potřebuje palivo, a je jedno, jestli se jedná o solární panely či dieslový generátor. A zde je právě ten největší háček.

Je totiž důležité si uvědomit, kolik paliva zhruba budeme potřebovat. To zjistíme, když se podíváme na výkonnost elektrocentrály a na to, kolik elektřiny jsme za uplynulé období spotřebovali. Tento údaj najdeme na našem posledním vyúčtování. Dále potřebujeme také znát cenu paliva.

Zde si pak již jen spočítáme, kolik například dieselu budeme potřebovat, abychom vyrobili stejný objem megawattů. Tuto cifru dále vynásobíme aktuální cenou dané pohonné hmoty, a hned uvidíme, zda je toto řešení skutečně levnější.

elektrikar1

Faktem totiž je, že kvalitnější elektrárny mají zpravidla i vyšší výkon. To znamená, že na jejich provoz bude potřeba méně paliva, a tím pádem vás tedy bude stát méně peněz. Proto je potřeba vzít do úvahy i tento údaj, než se rozhodnete pro koupi.

Jistě, lze namítnou, že u solárních elektráren žádné palivo nekupujete. Zde je ale nutné si spočítat, zda skutečně zvládne vyrobit dostatek proudu na to, aby pokryl vaši spotřebu, a to i v zimě. Jen tak budete mít jistotu, že neprohloupíte.